معرفی مختصر الگوهای مختلف تجارت الکترونیک

معرفی مختصر الگوهای مختلف تجارت الکترونیک

تجارت الکترونیک یا کسب و کار الکترونیکی دامنه و کاربرد گسترده ای دارد. به طور خلاصه می توان گفت انجام هرگونه فعالیت تجاری به صورت الکترونیکی (آنلاین) از راه شبکه جهانی اینترنت (یا شبکه های اترنت با گستره شهری، استانی، کشوری و ...) در این دامنه قرار می گیرد. به جز خرید و فروش اینترنتی دیگر فعالیت های تجاری همچون مدریت کسب و کار، مدیریت انبار، صورت برداری از کالاها، مدیریت تولید، توزیع و جابه جایی کالاها (پست لجستیکپرداخت در محل)، خدمات پس از فروش و ... در تجارت الکترونیک خلاصه می شوند.

 

تجارت الکترونیک از لحاظ ساختاری به چند دسته تقسیم می شود که در زیر می آیند :

 

تجارت کسب و کار با کسب و کار

B2B) Business To Business) الگویی از تجارت الکترونیک است که طرفین معامله صاحبان کسب و کار و شرکت ها هستند. اگر خرید و فروش، معامله و شراکتی بین دو شرکت انجام شود الگوی بی تو بی برای آن ها صدق می کند. به عنوان مثال اگر یک تولید کننده مواد اولیه بخواهد تولیدات خود را به کارخانه سازنده محصول نهایی بفروشد هر دو طرف معامله صاحبان کسب و کار هستند و اصطلاحاً معامله B2B انجام می دهند.

 

تجارت کسب و کار با مشتری

B2C) Business To Customer) الگویی است که در آن معامله مستقیم بین صاحبان کسب و کار با مصرف کنندگان نهایی صورت می گیرد به طوری که یک طرف معامله شرکت سازنده، فروشنده و ارائه دهنده خدمات است و طرف دیگر مشتری که مصرف کننده نهایی است.

 

تجارت مشتری با مشتری

C2C) Customer To Customer) الگویی است که در آن هردو طرف معامله مصرف کننده نهایی هستند. وب سایت هایی که در آن مشتریان محصولات خود را برای فروش به مزایده می گذارند و حراجی های اینترنتی از الگوی تجارت الکترونیکی مشتری با مشتری استفاده می کنند. به عنوان نمونه می توان به وب‌گاه مزایده اینترنتی ebay اشاره کرد. در این الگو فروشنده کالا یا خدماتی که خود صاحب آن است را روی یک وب سایت واسطه برای فروش به خریداران عرضه می کند. پس از پرداخت هزینه کالا و انجام معامله کالا تحویل خریدار می شود. وب سایت های خدمات دهنده نیز مبلغی را به عنوان کمیسیون خدمات دریافت می کنند یا از راه های دیگر به کسب سود می پردازند.

 

تجارت مشتری با کسب و کار

C2B) Customer To Business) الگویی است که در آن شخص حقیقی به کمک اینترنت و خدمات الکترونیکی کالا و خدمات خود را به صاحبان کسب و کار می فروشد.

 

تجارت کسب و کار با سازمان های دولتی

B2E الگویی است که در آن یک طرف معامله شرکت ها و طرف دیگر سازمان های دولتی هستند. به عنوان مثال در پرداخت مالیات شرکت ها به اداره دارایی یا پرداخت عوارض به شهرداری از این الگو استفاده می شود.

اتصال رایگان بدون هزینه

یک ماه خدمات رایگان دریافت کنید