چگونه سایت خود را در مرورگرهای مختلف تست کنم؟

چگونه سایت خود را در مرورگرهای مختلف تست کنم؟

یکی از چیزهایی که ذهن شما را در زمان راه اندازی یا طراحی یک سایت جدید به خود مشغول میکند آن است که آیا کاربران سایت در سیستم عاملهای مختلف، مرورگرهای مختلف و رزولوشنهای مختلف سایت را به درستی می بینند؟

خوشبختانه یا متاسفانه بیشترین مشکل نمایش سایت در مورد اینترنت اکسپلورر بوده و هست. در واقع مرورگرهای مختلف از موتورهای رندر گوناگونی برای نماش کدهای سایت استفاده می کنند که اصطلاحاًlayout engine نام دارد.

مثلاً مرورگر کروم و سافاری از موتورwebkit، مرورگر فایرفاکس از موتورgecko و مرورگر اینترنت اکسپلورر از موتورtrident برای نمایش استفاده میکند. آنچه موجب خوشبختی این است که اگر سایت شما در مرورگر فایرفاکس یا کروم مشکلی ندارد به احتمال بسیار بسیار بالا در مرورگر اینترنت اکسپلورر نسخه ٨ یا ٩ هیچگونه دردسری در نمایش نخواهد داشت. اما در مورد اینترنت اکسپلورر ٧ و یا بدتر از آن نسخه ششم اینترنت اکسپلورر قطعیتی وجود ندارد. در واقع ممکن است مجبور شوید برای اصلاح کردن نمایش سایت در اکسپلورر کد اختصاصی برای آن در نظر بگیرید. مثلاً درheader سایت مشخص کنید که اگر اکسپلورر ۶ و ٧ بود این کدstyle.css لود شود.

اگر سایت شما طراحی با عرض ثابتfixed width دارد معمولاً نگرانی در مورد نمایش آن در رزولوشنهای مختلف نیست اما اگر طراحی سایت شما با عرض سیالfluid width صورت گرفته تا همیشه متناسب با رزولوشن مرورگر صفحه را پر کند ممکن است با مرورگر اکسپلورر و به خصوص نسخه های ۶ و ٧ مشکل داشته باشد. خوشبختانه نسخه های هشتم و نهم اکسپلوررuniversal هستند و با تخمین بسیار بالایی محتوای سایت شما را عیناً مانند فایرفاکس و کروم نمایش می دهند.

طراحی بر پایهhtml-5 در حال همه گیر شدن است اما هنوز نمی توانید اطمینان داشته باشید کاربر شما حتماً مرورگر مناسبی که ١٠٠ درصد این استاندارد را پوشش دهد را در اختیار دارد. مرورگرهای بر پایه وب کیت مانند سافاری و کروم مدتهاست که استانداردhtml-5 راحمایت کامل می کنند اما فایرفاکس از نسخه ۵ و اکسپلورر از نسخه ٩ حمایت کامل از این استاندارد دارند و بنابراین بخش وسیعی از کاربرانی که مرورگر خود را به طور اتوماتیک به روز نمی کنند با محتوای با این استاندارد دچار مشکل خواهند بود.

مشکل فونتها را جدی بگیرید! فونتهایی که در ویندوز برای استاندارد نمایش استفاده می شوند در سیستم های عامل دیگر با معادلهایی تعریف شده جایگزین می شوند که در مورد زبان انگلیسی شباهت خوبی دارند اما در مورد زبان فارسی ممکن است کاملاً با آنچه شما مد نظرتان است متفاوت باشد. پس در تعریف اولویتهای font family در قالب خود دقت کافی کنید.

خوشبختانه اکنون بیشتر کاربران ویندوز دارند و نگرانی از این بابت زیاد بالا نیست. در واقع به طور کلی بیشتر بازدیدهایی که با لینوکس از سایت شما میشود متعلق به روبوتهای موتورهای جستجو است و نه کاربران واقعی لینوکس

چگونه سایت خود را در شرایط مختلف تست کنم؟

برای این کار سرویسهای مختلفی وجود دارد که هر یک مزایایی خاص خود دارند اما اغلب آنها سرویسهای پولی هستند که جز برای طراحان حرفه ای سایت مقرون به صرفه نیستند. یک سرویس رضایتبخش و رایگان برای این کار سایتBrowserShots است. در این سایت میتوانید سایت خود را در مرورگرهای مختلف با نسخه های گوناگون و بر روی سیستم عاملهای متفاوت تست کنید. این سایت عکس نمایش سایت شما در مرورگرهای مختلف را به شما نشان خواهد داد.

اتصال رایگان بدون هزینه

یک ماه خدمات رایگان دریافت کنید